Teşvik programı ihtiyacı yazılım uzmanlarından destek alınması ile ortaya çıkmış ve teşvik takiplerinin daha hızlı ve kolay yapılmasına olanak sağlamıştır.

Bilindiği üzere 2011/3 döneminde 4447 say. Kanunun geçici 10.maddesi kapsamında işverenlere SGK prim tutarı üzerinden işveren payının %100 ü oranında avantaj sağlayan kanun yürürlüğe girmiş ve halen devam etmektedir. 06111 say. Kanun maddesi seçilmesi sureti ile belirtilen bu indirimden faydalanılabilir.

Uygulama konusunda ilk zamanlarda yapılan hatalar sebebiyle birçok işyerinde yersiz teşvik uygulaması yaşanmış ve cezai işlemleri o dönemde oldukça ağır olmuştu. Sonrasında benzer ve daha yüksek oranda prim desteği sağlayan teşviklerin yürürlüğe girmesi teşvik takiplerini -özellikle sirkülasyon oranı yüksek olan iş yerlerinde- sağlıklı bir şekilde yapmanın önüne geçmiştir.

Uygulamada belli kriterler koşulu ile sağlanan teşvikler;

  • 4447 say. Kanunun Geçici 10.maddesi, 06111 say. Kanun numarası
  • 4447 say. Kanunun Geçici 15.maddesi, 06645 say. Kanun numarası
  • 4447.say. Kanunun Geçici 17. Maddesi, 0687/1687 say. Kanun numarası
  • 4447 say. Kanunun Geçici 19. Maddesi, 17103/27103 say. Kanun numarası
  • Bazı illerde uygulanan bölgesel kanunlar; 46486,56486,66486 Kanun numarası

Bu noktada birçok danışman kişi tarafından yazılım uzmanlarından destek alınması ile teşvik programları ortaya çıkmış ve uygulamadaki teşviklerin takiplerinin daha hızlı ve kolay yapılmasına olanak sağlamıştır.

SGK Teşvik Programı Algoritmaları

SGK teşvik programları içerisindeki algoritmalar sayesinde,

Örneğin: 100 üzeri personel istihdamı sağlayan bir firmanın teşviklerini maksimum 5 dakikalık bir sürede vermektedir. Aynı işlemi teşviklere hâkim ve kendi çabaları ile maksimum düzeyde yapmaya çalışan bir kişi ise bu işlemi en az 2-4 saatlik sürede tamamlayabilmektedir. Geriye yönelik işlem yapılacak ise bu süre günü bulabilmektedir.

Yukarıdaki örnekte de belirtildiği üzere teşvik programları algoritmaları sayesinde hem maksimum düzeyde hem de maksimum hızda işlemleri tamamlamaya yardımcı olmaktadır. Birden fazla şubesi olan, birden fazla mükellefi olan veya danışmanlık hizmeti veren işletmelerde Teşvik programlarının sağladığı fayda kesinlikle tartışılmaz bir şekilde yüksek olmaktadır.

Teşvik süreçlerini danışman aracılığı ile uygulayan bir işletme dışarıdan almış olduğu hizmetten dolayı piyasa da %5-%15 arasında bir komisyon ücreti ödemektedir. Ancak Teşvik programları piyasada yıllık veya aylık paketler şeklinde temin edilebildiğinden dolayı teşviklerin uygulanması yönünden büyük bir tasarruf olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her teşvik programı iyi midir? Kesinlikle değildir. Çünkü Teşvik programları işi bilen kişiler ile birlikte tasarlanmaz ise sonrasında ciddi cezai işlemle karşılaşılabilmektedir. Bu sebepten Teşvik programı temin etmek isteyen kişi veya kurumların Programı temin ettiği firmanın personellerinin yetkinliklerini de mutlaka tespit etmeye çalışmalıdır. Referanslarını iyi araştırmalı ve teknik destek ihtiyaçlarının karşılanacağının garantisini yazılı olarak talep etmelidir.

Teşvik programı temin sürecinde aşağıdaki maddeleri mutlaka göz önünde bulundurarak süreçlerinizi ilerletmeniz çok sağlıklı olacaktır.

  • Mutlaka imkân var ise yüz yüze görüşme yapılmalı,
  • En az 2 saatlik SGK Teşvikleri ve Programı ile ilgili eğitim alınmalı,
  • Uygulanacak ilk işlemler Teşvik Programını arz eden firmadan yetkili bir kişi eşliğinde yapılmalı,

Pusula Teşvik programı hakkında daha fazla bilgi almak ve demo talebinde bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.