Pusula Teşvik

Teşvik Programı Ve Teşvik Uygulamalarının Avantajları

Teşvik programı insan kaynakları uzmanları ve yazılım uzmanlarından destek alınarak ortaya çıktı. Amaç teşvik takiplerinizi daha hızlı ve kolay yapmanızı sağlamak .

Bildiğiniz üzere 2011/3 döneminde 4447 sayılı kanunun geçici 10.maddesi kapsamında, işverenlere SGK prim tutarı üzerinden işveren payının %100 ü oranında avantaj sağlayan kanun yürürlüğe girmişti. Yürürlüğe girdiğinden bu yana kanun hala devam etmektedir. Bu noktada 06111 sayılı kanun maddesini seçerek belirtilen bu indirimden faydalanabilirsiniz.

Uygulama konusunda ilk zamanlarda yapılan hatalar sebebiyle birçok işyeri yersiz teşvik uygulamasına takıldı. İşletmelere yapılan cezai işlemler o dönemde oldukça ağır olmuştu. Sonrasında benzer ve daha yüksek oranda prim desteği sağlayan teşviklerin yürürlüğe girmesi sonucunda teşvik takiplerini yapmak oldukça zorlaştı. Özellikle sirkülasyon oranı yüksek olan iş yerlerinde sağlıklı ve hatasız bir şekilde yapmak neredeyse imkânsız hale gelmişti.

Uygulamada belirli kriterleri karşılayarak sağlanan teşvik listesi aşağıdaki gibidir:

  • 06111 sayılı kanun numarası, 4447 sayılı kanunun geçici 10.maddesi
  • 06645 sayılı kanun numarası, 4447 sayılı kanunun geçici 15.maddesi
  • 0687/1687 sayılı kanun numarası, 4447 sayılı kanunun geçici 17.maddesi
  • 17103/27103 sayılı kanun numarası, 4447 sayılı kanunun geçici 19.maddesi
  • Bazı illerde uygulanan bölgesel kanunlar ise; 46486, 56486, 66486 sayılı kanunlar

Bu noktada birçok alanında uzman danışman yazılım mühendislerinden destek alarak teşvik takip programları çıkardı. Böylece uygulamadaki teşviklerin takiplerini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

SGK Teşvik Programı Algoritmaları

SGK teşvik programları içerisindeki algoritmalar sayesinde birçok noktada hata oranını düşürüp otomatik kontroller yapabilirsiniz.

Örneğin: 100 üzeri personel istihdamı sağlayan bir firmanın teşviklerini maksimum 5 dakikalık bir sürede vermektedir. Aynı işlemi teşviklere hâkim olarak ve kendi çabalarınız ile maksimum düzeyde yapmaya çalıştığınızı düşünün. Ancak bu işlemi en az 2 ila 4 saatlik sürede tamamlayabilirsiniz. Geriye yönelik işlem yapacaksanız ise bu işlem günleri bulabiliyor.

Yukarıdaki örnekte de belirtildiği üzere teşvik programları içerisinde tanımlanmış algoritmalar bulundurur. Siz bu algoritmalar sayesinde maksimum hızda işlemlerinizi tamamlarsınız. Birden fazla şubesi olan, birden fazla mükellefi olan veya danışmanlık hizmeti veren işletmelerde teşvik programları ciddi bir oranda fayda sağlamaktadır.

Teşvik süreçlerini danışman aracılığı ile uygulayan bir işletme, dışarıdan almış olduğu hizmetten dolayı piyasada %5 ila %15’lik bir dilim arasında komisyon ücreti ödemektedir. Ancak teşvik programlarını piyasada yıllık veya aylık paketler şeklinde temin edebilirsiniz. Böylece teşviklerin uygulanması yönünde büyük bir maliyet tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Peki her teşvik programı iyi midir? Kesinlikle değildir. Çünkü teşvik programları alanında uzman kişiler ve yazılım mühendisleri ile birlikte tasarlanmalıdır. İyi tasarlanmamış ve güncel teşvikleri sisteminde güncellemeyen programlar neticesinde ciddi cezai işlemlerle karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı teşvik yazılımı temin ederken firma personellerinin yetkinliklerini de mutlaka tespit etmeye çalışmalısınız. Referanslarını iyi araştırmalı ve teknik destek ihtiyaçlarının karşılanacağının garantisini yazılı olarak talep etmelisiniz.

Teşvik programı temin sürecinizde aşağıdaki maddeleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Süreçlerinizi ilerletmeniz hem sağlıklı hem de daha güvenli olacaktır.

  • İmkânınız var ise mutlaka yüz yüze görüşme yapın,
  • En az 2 saatlik sgk teşviklerine ve kullanacağınız teşvik programına yönelik ilgili eğitim almalısınız,
  • İlk işlemlerinizi, mutlaka firmadan yetkili bir kişi eşliğinde yapın,

Pusula Teşvik programı hakkında daha fazla bilgi almak ve demo talebinde bulunmak için bizimle iletişime geçin.

Diğer Yazılarımız

Teşvik Programı Ve Teşvik Uygulamalarının Avantajları

Teşvik Programı Ve Teşvik Uygulamalarının Avantajları

Teşvik programı ihtiyacı yazılım uzmanlarından destek alınarak hazırlanmış ve teşvik takiplerinin daha hızlı ve kolay yapılmasını sağlamıştır.

4447 Sayılı Kanunun Geçici 15.Maddesi

4447 Sayılı Kanunun Geçici 15.Maddesi

İşbaşı eğitim programı sonrasında istihdam edilen personeller için asgari ücret düzeyinde işveren maliyetinin %100'ünü karşılayan teşvik kanunudur.

2020 SGK Teşvikleri ve Teşviklere Hızlı Bakış

2020 SGK Teşvikleri ve Teşviklere Hızlı Bakış

2020 SGK Teşvikleri özel işletmelere hak ettikleri sigorta primlerinde teşvik, destek ya da indirimlerden faydalanabilmelerini sağlıyor.

Hemen Ücretsiz Deneyin


Kurumlara yönelik hizmetlerinde sıfır hata, maksimum verim ilkesi ile hareket eden Pusula Teşvik, profesyonel ve deneyimli ekibiyle de hizmet vermektedir.

Kayıt Ol
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı